Program
Camille Saint-Saëns
Bacchanale z opery Samson a Dalila, op. 47 (7' 20)
Gabriel Fauré
Sicillienne ze suity Pelléas et Mélisande, op. 80 (3' 30)
Eugène Ysaÿe
Caprice d'après l'étude en forme de valse de Saint-Saëns, op. 52 (9')
Francis Poulenc
Rondeau ze suity Les biches (3' 30)
Camille Saint-Saëns
Koncert pro violoncello a orchestr č. 1 a moll op. 33 (19')
Gabriel Fauré
Pavane, op. 50 (7')
Francis Poulenc
Rag-mazurka ze suity Les biches (4')
Jules Massenet
Meditace, symfonické intermezzo z opery Thaïs (5')
Maurice Ravel
La Valse (12')
Francouzská klasická hudba druhé poloviny devatenáctého a začátku dvacátého století představuje jedno z nejbohatších období vůbec. Tento časový úsek, označovaný často jako „belle époque“, symbolizuje éru kreativního rozkvětu, inovací a hledání nových výrazových prostředků. Skladatelé jako Claude Debussy, Gabriel Fauré, Maurice Ravel anebo Camille Saint-Saëns sehráli klíčovou roli ve změně hudební estetiky, která okouzlila celý svět obdobně jako práce jejich kolegů z výtvarné scény.
Charakteristickým znakem francouzské hudby tohoto období je přechod od tradičních hudebních forem a harmonií k experimentování s novými zvukovými paletami a hudebními strukturami. Ponejvíce asi Ravelova hudba, často spojována s impresionismem, se odvrátila od konvenčních harmonií a melodických linek, přičemž světu přinesla hudební jazyk plný barvitosti a rytmického novátorství. Dokáže evokovat jasnozřivé obrazy a intenzivní pocity a na rozdíl od o něco pozdějších pokusů představitelů Druhé vídeňské školy zůstává posluchačsky přístupná a, řekněme si to otevřeně, libá.
Tento stále životný odkaz oslaví Česká filharmonie na Silvestrovských a Novoročních koncertech pod taktovkou dirigenta Tomáše Netopila. Jeho francouzský dramaturgický koktejl samozřejmě zahraje i na operní a baletní notu, protože kombinace vizuálního, tanečního a hudebního umění vedla francouzské komponisty k napsání řady působivých děl, ať už jde o Samsona a Dalilu, Pelléa a Mélisandu, Thaïs nebo méně známý, ale krásný balet Les Biches. V sólových rolích se představí bývalý dlouholetý koncertní mistr houslí Josef Špaček a koncertní mistr violoncell Ivan Vokáč. Oběma koncerty 1. ledna posluchače v sále i u obrazovek provede Marek Eben.
Koncerty se konají ve spolupráci s festivalem Prague Sounds.