„Chtěl jsem protestovat, věděl jsem ale, že všechna moje gesta budou marná. Jen hudbou jsem mohl vyjádřit své rozhořčení.“ Osmdesát let po konci druhé světové války si připomínáme půl století od smrti Luigiho Dallapiccoly, autora opery Vězeň. Ve druhé části večera uslyšíme Beethovenův klavírní koncert č. 5 – v interpretaci Víkingura Ólafssona.
Program
Luigi Dallapiccola
Vězeň, koncertní provedení jednoaktové opery (česká premiéra)
Ludwig van Beethoven
Koncert pro klavír a orchestr č. 5 Es dur, op. 73 „Císařský“
Účinkující
Brian Mulligan Vězeň
Ángeles Blancas Gulín Matka
Brenden Gunnell Žalářník / Velký inkvizitor
Pražský filharmonický sbor
Simon Halsey sbormistr
Víkingur Ólafsson klavír
Antonio Pappano dirigent
Česká filharmonie
Italský skladatel Luigi Dallapiccola ve svých dílech kromě techniky serialismu opakovaně pracoval také s existenciálními tématy jako svoboda či víra. Často s ironií, která poukazuje na jejich zneužívání totalitními režimy. Podobně tomu je i v opeře Vězeň.
„Šok z Hitlerova bombardování Varšavy 1. září 1939 ještě zintenzivnil moji potřebu zkoumat otázku lidské svobody. Na Vězni jsem pracoval mezi lety 1944 a 1948. Ačkoli jsem se v té době věnoval i dílům velmi odlišného charakteru, v myšlenkách jsem deset let žil s vězni. Na nic jiného jsem v těch strašlivých letech nemohl myslet.“
Radostnější bude druhá polovina koncertu. V Beethovenově „Císařském“ koncertu se do Rudolfina vrátí islandský pianista Víkingur Ólafsson. „Každý ví, jak poslouchat hudbu, stejně jako všichni víme, jak pít vodu“, tvrdí umělec. Uchopit nově velikány typu Beethovena je podle něj výzva, svobodu mu ale prý přináší uvědomění, že všechny možnosti dané partitury často neměli zmapované ani samotní skladatelé.
Ólafsson patří mezi nejoceňovanější současné klavíristy. S Českou filharmonií debutoval v roce 2022 Mozartovým Koncertem pro klavír č. 23. V březnu 2024 v Rudolfinu přednesl svůj recitál Bachových Goldbergových variací, které kritika označila za jeden z vrcholů sezony.