Kdo je v Rudolfinu doma

Každý, kdo má rád umění. Oficiálně tu sídlí Česká filharmonie, Galerie Rudolfinum, Český spolek pro komorní hudbu a kavárna Café Rudolfinum.

Česká filharmonie

Právě v Rudolfinu zahájila Česká filharmonie svou koncertní činnost. Stalo se tak 4. ledna 1896 a vystoupení řídil sám Antonín Dvořák. Filharmonie se brzy stala nejvýznamnějším českým symfonickým orchestrem a už před 1. světovou válkou si na evropských scénách vybudovala značné renomé. Do její historie se během více než 126 let zapsala celá řada českých i zahraničních osobností.

Dnes se orchestru dostává uznání za jeho kanonické interpretace hudby českých skladatelů – A. Dvořáka, B. Smetany, J. Suka, L. Janáčka, B. Martinů a dalších, ale je známý také svým silným vztahem k dílu J. Brahmse, P. I. Čajkovského nebo G. Mahlera.

Česká filharmonie ovšem není jen orchestr. Je to také instituce, která jako státní příspěvková organizace vyvíjí řadu aktivit a plní množství úkolů.

Věřím tomu, že když existuje nějaká budova s takhle dlouhou historií a vystupovalo v ní tolik vynikajících muzikantů, tak se to do toho domu ukládá. Myslím, že i filharmonici cítí, když vyjdou na pódium ve Dvořákově síni, že tam dirigoval Dvořák a byla tam celá plejáda těch nejlepších muzikantů. Je to dobrá energie.

David Mareček, ředitel České filharmonie

Koncertní činnost

Česká filharmonie připravuje a organizačně zajišťuje program jednotlivých sezón. Od abonentních řad přes mimořádné koncerty až po zájezdy.

Koncerty České filharmonie

Vzdělávání

Připravuje programy pro školy, žáky ZUŠ, pedagogy i širokou veřejnost. V rámci Orchestrální akademie usiluje o profesní rozvoj mladých muzikantů.

Archiv

Dokumentuje dějiny orchestru a instituce. Prostřednictvím digitální koncertní síně buduje audiovizuální archiv svých vystoupení.

Nahrávání

Realizuje projekty pro renomovaná světová vydavatelství, aktuálně spolupracuje s nizozemským labelem Pentatone, a také sama produkuje přenosy a záznamy vlastních koncertů.

Správa a rozvoj Rudolfina

Pečuje o národní kulturní památku Rudolfinum. Stará se o její každodenní udržbu i citlivý rozvoj a také o věci a technologie, které jsou s budovou spojené.

Pronájmy

Pronajímá koncertní sály nebo nahrávací studio různým hudebním tělesům a zajišťuje pronájem společenských prostor v Rudolfinu.

Galerie Rudolfinum

Jako výstavní nesbírková instituce (tzv. kunsthalle) se Galerie Rudolfinum zaměřuje především na prezentaci současného zahraničního, ale i českého umění. Dlouhodobým cílem Galerie Rudolfinum je budování otevřeného komunikačního prostoru, jehož součástí je nejen pořádání výstav, ale také aktivní vydavatelská činnost, vytváření edukačních programů pro školy i veřejnost, organizování přednášek, seminářů, divadelních představení, hudebních přehlídek apod. Pro tyto aktivity slouží nejen galerie, ale i samostatné edukační centrum Artpark, jehož dramaturgie navazuje na probíhající výstavy s cílem přiblížit současné umění především dětem a mládeži, ale i dospělým.

Galerie Rudolfinum byla založena 1. ledna 1994 jako státní instituce v rámci České filharmonie, se kterou sídlí v historické budově pražského Rudolfina. Galerie je samostatným hospodářským střediskem České filharmonie a spadá pod působení Ministerstva kultury České republiky.

Věřím, že milovníci umění v České republice si zaslouží vidět to nejlepší ze světového umění v této zemi. Galerie Rudolfinum přináší do Prahy světové současné umění a podporuje české umělce v navazování globálních kontaktů.

Julia Bailey, ředitelka Galerie Rudolfinum

Výstavy

Galerie Rudolfinum představuje 3–4 velké výstavy s volným vstupem ročně. Každoroční skupinová výstava sdružuje umělce z České republiky i zahraničí a dává jim prostor, aby se zamysleli nad podnětným tématem, které nás všechny spojuje. Samostatné výstavy a výstavy dvojic každoročně poskytují platformu pro hloubkovou prezentaci některých z nejdiskutovanějších umělců z celého světa.

Aktuální výstava

Akce a edukace

Galerie pořádá komentované prohlídky, přednášky pro veřejnost a řadu dalších programů obohacujících výstavy. Cílem vzdělávacího prostoru Artpark je přiblížit současné umění a jeho mezioborové i společenské přesahy široké veřejnosti.

Publikace a knihovna

Galerie připravuje a vydává katalogy výstav i další publikace o současném umění. Knihy i časopisy jsou volně k dispozici k nahlížení v Knihovně Galerie Rudolfinum, která je součástí Artparku.

Český spolek pro komorní hudbu

Český spolek pro komorní hudbu je jednou z nejstarších hudebních institucí v České republice. Vznikl na podporu koncertní činnosti mladého Českého kvarteta v roce 1894.

Od svého vzniku uspořádal v Praze více než 2600 koncertů. Dnes na ně můžete zavítat do Dvořákovy a Sukovy síně Rudolfina a do Sálu Martinů Lichtenštejnského paláce.

V roce 1994 se Spolek stal součástí České filharmonie a zároveň si ponechal svůj historický název i dramaturgickou svébytnost.

Každoročně se snažíme připravit co nejpestřejší nabídku, ze které si, jak pevně věříme, vyberete svůj oblíbený soubor nebo dílo. Možná vám přineseme i něco nového, a rozšíříme tím vaše obzory.

Radek Křižanovský, dramaturg ČSKH

Koncertní činnost

ČSKH zajišťuje 5 abonentních řad ročně s celkem 28 koncerty komorní hudby.

Koncerty ČSKH

Propagace komorní hudby

Prezentuje klasický domácí a světový repertoár i soudobou komorní hudbu.

Podpora talentů

Podporuje mladé instrumentalisty, soubory a skladatele.

Café Rudolfinum

Zvukové a vizuální umění doplňuje v Rudolfinu gastronomická poezie kavárny a restaurace Café Rudolfinum. Nepyšní se sice bohatou historií jako ostatní instituce v budově, ale má s nimi společný cíl: dopřát vám nevšední zážitek.

Ať už si objednáte kávu, sklenku vína nebo rovnou něco z menu, i tady zní symfonie – chutí a vůní – a prezentují se umělecké výtvory doslova k nakousnutí.

Otevírací doba 7.–13. 4. 2025
pondělí    zavřeno
úterý        10.00–19.00
středa      10.00–20.30
čtvrtek     10.00–20.30
pátek       10.00–20.30
sobota     10.00–17.30
neděle     10.00–19.00